ما در شبکه های اجتماعی :

کیفیت توان در واحدهای صنعتی به عوامل مختلفی ارتباط دارد که بعضی از آنها در اختیار صاحبان صنایع بوده و برخی دیگر خارج از اختیارات آنان می باشد. آنبالانسی ولتاژ شبکه موردی است که خارج از کارخانه به سیستم برق اعمال می گردد و عملا قسمتی از آن در اختیار واحد صنعتی ما نبوده و ما هیچ اثری در تولید آن نداریم. میزان ترانزینت بر روی شبکه برق یکی از عوامل کاهش کیفیت توان می باشد. مهمترین مزیت اجرای یک پروژه  در این زمینه، به دست آوردن شناسایی کافی از شرایط موجود و مقایسه و تعیین وضعیت آن نسبت به شرایط بهینه قابل حصول و نیز مشخص شدن روش اجرایی جهت ارتقا‌ء سیستم از شرایط موجود به شرایط بهینه خواهد بود.

اعوجاج هارمونیکی کل (Total Harmonic Distortion, THD)، یک پارامتر کیفی، و نمایانگر آن است که یک شکل موج (سیگنال) تا چه حد به شکل موج سینوسی شبیه است. مقدار THD بر حسب درصد بیان شده و هرچه کمتر باشد، شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری بوده و تجهیزاتی مانند بلندگو، آمپلی فایر، یوپی‌اس، و… می‌توانند سیگنال‌هایی با کیفیت بهتر تولید کرده یا انتقال دهند. هارمونیک‌ها، مؤلفه‌هایی با فرکانس بالاتر از فرکانس مؤلفۀ اصلی در یک شکل موج (ولتاژ یا جریان الکتریکی) هستند که در شبکه قدرت، به‌طور ناخواسته و بر اثر بارهای غیرخطی (nonlinear loads) تولید می‌شوند.

توجه روزافزون به مبحث کیفیت توان:

– پیشرفت تکنولوژی، ساخت نیمه هادی‌ها و اهمیت بهینه‌سازی و افزایش راندمان سیستم‌ها باعث توسعه استفاده از تجهیزاتی از قبیل درایوها با قابلیت تنظیم سرعت در کارخانجات صنعتی بزرگ شده است. این تجهیزات کنترل‌کننده سرعت، میزان هارمونیک‌ها را در شبکه افزایش داده و بر روی سیستم تاثیر می‌گذارند. به عبارت دیگر کاربرد تجهیزات جدید که از نیازهای اساسی یک سیستم قدرت مدرن (هم از دیدگاه مشترکین وهم از دیدگاه شرکت‌های برق) است، خود عامل بوجود آوردن مشکلات جدیدی شده است که نیاز به بررسی تاثیرات متقابل این‌گونه تجهیزات بر شبکه و همچنین تاثیر شبکه بر این‌گونه تجهیزات را لازم می‌سازد .

– به دلیل وجود شبکه‌های به هم پیوسته، آلودگی کیفیت توان می‌تواند در کل شبکه انتشار یابد و موجب بروز اعوجاج و خسارت به تجهیزات شبکه گردد. لذا کنترل و اصلاح این آلودگی ها توسط مشترکین متصل به شبکه بسیار مهم می‌باشد.

– حساسیت تجهیزات الکتریکی جدید نسبت به پدیده های کیفیت توان بیشتر شده است. بسیاری از تجهیزات الکتریکی جدید از کنترل‌کننده‌های میکروپروسسوری و المان‌های الکترونیک – قدرت استفاده می‌کنند و این تجهیزات به بسیاری از اعوجاج‌های موجود در شبکه قدرت حساس می‌باشند. حساسیت این تجهیزات الکتریکی به نوبه خود به عملکرد نامناسب آن‌ها منجر خواهد شد که با توجه به تعداد زیاد این تجهیزات بخصوص در مراکز صنعتی، بیمارستانی، آزمایشگاهی و مانند آن‌ها، مشکلات خاصی به دنبال خواهد داشت.

– توسعه بازار برق و خصوصی‌سازی نیروگاه‌ها و امکان فروش انرژی الکتریکی توسط تامین‌کنندگان مختلف موجب گردیده کیفیت برق به عنوان کیفیت محصول مطرح گردد.  در صورت عدم عرضه برق با کیفیت مناسب از قبیل قطع برق، پایین بودن سطح ولتاژ و پدیده‌های گذرا و وارد شدن خسارت به مشترکین امکان مطالبه خسارت وجود خواهد داشت.  به عنوان مثال یک کمبود لحظه‌ای کوتاه‌مدت می‌تواند موجب توقف ناخواسته یک خط تولید شده و خسارت زیادی را به مشترک وارد نماید. بنابراین با تجدید ساختار و خصوصی شدن صنعت برق، که به رقابتی شدن بازار برق منجر می‌شود، این مبحث اهمیت بیش‌تری می‌یابد.

چرا ما؟؟


شرکت پژوهنده نیرو به عنوان اولین بازرس و مشاور مورد تائید وزارت نیرو و شرکت توانیر با 27 سال سابقه و  با تجربه انجام 90 پروژه در حوزه کیفیت توان، اندازه‌گیری و تحلیل شاخص‌های کیفیت توان در  بیش از 6000 نقطه در سراسر کشور  و طراحی و نصب فیلترهای هارمونیکی آمادگی ارائه خدمات و همکاری در زمینه‌های زیر را ‌دارد:

 

– اندازه‌گیری و تحلیل پارامترهای کیفیت توان در شبکه و ارائه راهکارهای اصلاح، بهبود و جبران

 

– شناسایی منابع ایجاد آلودگی‌ها در شبکه و تعیین سهم، جهت و منشا آن‌ها

 

– طراحی، محاسبه مشخصات فنی، تهیه تجهیزات و ساخت، اجرا، تست و راه‌اندازی بانک‌های خازنی یا فیلترهای هارمونیکی جهت اصلاح ضریب توان و بهبود هارمونیک‌ها

 

– انجام مطالعات کیفیت توان مشترکین صنعتی قبل از افزایش دیماند و تدوین الزامات اتصال آن‌ها

 

– مشاوره و اندازه‌گیری و تحلیل پارامترهای کیفیت توان نیروگاه‌های خورشیدی و بادی

 

– شناسایی نقاط ضعف شبکه از دید احتمال بروز رزونانس و تشخیص پدیده تشدید هارمونیکی در مجاورت بانک‌های خازنی و ارائه راهکارهای اصلاحی

 

– شبیه‌سازی شبکه و انجام مطالعات سیستم شامل مطالعات پخش‌بار، اتصال کوتاه، هماهنگی حفاظت‌ها، پخش بار هارمونیکی، مطالعات پاسخ فرکانسی و …

 

– جایابی بهینه دستگاه‌های اندازه‌گیری پارامترهای کیفیت توان و ایجاد شبکه یکپارچه مبتنی بر اتوماسیون شبکه به منظور پایش و تحلیل آنلاین پارامترهای مربوطه

 

– مشاوره، عیب‌یابی و آنالیز خرابی تجهیزات در مواردی نظیر مشکلات ناشی از هارمونیک‌ها، آنبالانسی جریان و ولتاژ، گذراهای ولتاژ، نوسانات ولتاژ و توان/ سوختن ترانسفورمر، موتور، کابل و …/ترکیدن سرکابل، بانک خازنی، ترانسفورمر ولتاژ، بریکر، برقگیر و ایجاد تریپ ناخواسته/ جریان هجومی ترانسفورمر و …)

 

– تهیه نرم‌افزار هوشمند تخمین عمر ترانسفورماتورهای قدرت در شبکه قدرت

 

– برگزاری دوره‌های آموزشی و سمینارهای تخصصی برق، کیفیت توان و نرم‌افزارهای تحلیل سیستم قدرت